BRUKSIZM

Czym jest BRUKSIZM?

Bruksizm określa się jako patologiczne skurcze mięśni odpowiedzialnych za żucie. Objawia się to wzmożonym napięciem tych mięśni i w konsekwencji tarciem zębami żuchwy o zęby szczęki.

Objawy bruksizmu występują lub nasilają się w trakcie snu, przed zaśnięciem lub podczas wybudzania się.

W wyniku tej dysfunkcji dochodzi do złamań zębów, a także do uszkodzeń uzupełnień protetycznych.

Często, bo aż u 86% chorych, konsekwencjami bruksizmu są dolegliwości bólowe, zlokalizowane w obrębie twarzy, mięśni żwaczy, a także szyi, pleców, gardła, ramion. Bóle głowy o charakterze napięciowym, bóle w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego oraz szumy uszne zgłasza 65% pacjentów. U 50% pacjentów opisywano obniżenie libido, a u 38% zaburzenia seksualne.

Bruksizmowi towarzyszą nocne wybudzenia odpowiedzialne za wystąpienie u 80% chorych nadmiernej senności w ciągu dnia, spowolnienia ruchowego oraz deficytów uwagi. W rezultacie około 55% chorychz bruksizmem odczuwa codzienny dyskomfort

 

Zapisz się na terapię bruksizmu

TERAPIA BRUKSIZMU

POLEGA NA PRACY ZE STAWEM SKRONIOWO-ŻUCHWOWYM

ZAPISZ SIĘ NA ZABIEG, KTÓRY W REALNY SPOSÓB WPŁYNIE NA TWOJE ZDROWIE.

POZBĄDŹ SIĘ PROBLEMU Z BÓLEM MIĘŚNI I ZGRZYTANIEM I ŚCIERANIEM SIĘ ZĘBÓW.

KOSZT ZABIEGU - 200 ZŁ
CZAS TRWANIA ZABIEGU - 1 GODZ.

Skąd bierze się Bruksizm?

W powstawaniu bruksizmu wymienia się przede wszystkim istotną rolę czynników psychicznych.

Problem dotyczy w przeważającej częsci kobiet. Jednakże pewna grupa mężczyzn także narażona jest na występwanie problemu.

W wykonanych badaniach szczególnie zaburzenia nastroju i agorafobia występowały znamiennie częściej u chorych płci męskiej z bruksizmem.

Natomiast w grupie kobiet z bruksizmem najbardziej znamiennym czynnikiem sprawczym okazała się nadmierna wrażliwość na stres.
Podkreśla się, że w powstawaniu bruksizmu istotną rolę w odgrywa osobowość lękowa oraz nastawienie na osiąganie sukcesu.
Przewlekające się stresy powodują zmianę wrażliwości receptorów w mięśniach, które nadmiernie pobudzane, powodują w rezultacie zwiększony i niekontrolowany skurcz mięśni żwaczy.

Jak leczyć Bruksizm?

Leczenie bruksizmu jest wielokierunkowe.

Bardzo ważna jest poprawa warunków zgryzowych, eliminacja nawet najmniejszych nieprawidłowości w obrębie zgryzu, co powoduje zmniejszenie napięcia mięśni żwaczy.

Terapia manualna, którą oferujemy składa się z serii spotkań, podczas których opieramy się na pracy zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz jamy ustnej. Terapia składa się z kilku elementów. Pierwszym jest diagnostyka – poprzez specjalistyczne testy manualne terapeuta może precyzyjnie określić, czy źródłem bólu w konkretnej partii ciała jest zmieniony chorobowo staw, uciśnięty nerw czy też za mocno napięty mięsień. Następnie stosuje się jedną z metod terapii, które dopasowywane są do potrzeb pacjenta:

– techniki mobilizacji tkanek miękkich – takie jak masaż funkcyjny, masaż poprzeczny, relaksację poizometryczną czy stretching mięśniowy,
– techniki mobilizacji stawów – uruchamianie torebek, więzadeł i kostnych struktur stawów, mobilizacje stawów przy pomocy trakcji i ślizgu w pozycji spoczynkowej,
– techniki mobilizacji tkanki nerwowej – utrzymujące lub poprawiające ruchomość nerwów obwodowych, opony twardej oraz korzeni nerwowych,
– ćwiczenia – utrzymujące lub poprawiające ruchomość stawów, tkanek miękkich i tkanki nerwowej.

 

Ilość spotkań z terapeutą

Ilość spotkań z terapeutą w naszym gabinecie to sprawa bardzo indywidualna. Uzależniona jest od stopnia zaawansowania problemu.

Już jeden zabieg daje realną i wyczuwalną poprawę polegającą na relaksie mięśni oraz zwiększenia zakresu ruchu w stawie. Ale zazwyczaj jest niewystarczający aby zniwelować problem.

Jeśli pragniesz rozwiązać swój problem z bruksizmem, musisz nastawić się na serię spotykań. Rekomendujemy minimum 3 sesje (minimum jedno spotkanie w tygodniu), po których wspólnie podejmujemy decyzję o dalszym postępowaniu terapeutycznym.

Co ważne

Jak wspomniano, leczenie bruksizmu jest wielokierunkowe. Sama terapia manualna, którą oferujemy, choć przynosi namacalną ulgę i poprawę funkcjonowanie pacjentów, nie wyleczy całkowicie bruksizmu.

W celu zupełnej eliminacji problemu należy za każdym razem łączyć pracę terapety manualnego ze specjalistą psychologiem (lub psychiatrą).
Jedynie taka współpraca daje realne szanse na całkowite pozbycie się dusfunkcji.

Na co jeszcze czekasz...?

Umów się na masaż lub terapię!

Lub zadzwoń. Jeśli nie odbieram, zapewne masuję. Napisz mi SMS a na pewno oddzwonię kiedy tylko skończę.

Gdzie nas znajdziesz?

Gabinet znajduje się przy ul. Batorego 126A na terenie przychodni "Rehabilitacja Batorego" (główne wejście, I piętro, gabinet nr 7).

Jeśli umawiasz się na dojazd do Ciebie, pracuję na terenie całej Zielonej Góry i najbliższych okolic.

Godziny pracy

Pon-Pt: 10:00-20:00
Sob-Ndz: nieregularnie

Kontakt

792 140 007
akademiakobido@gmail.com